Mi a káosz? Felmerül, mint első kérdés, hogy tisztázzuk a rend és káosz viszonyát. Ám első lépésnek a rend szerint ez az állítás áll: Nem ezzel a kérdéssel kezdődik a sorrend. Értjük tehát, hogy a sorrend alapja a rendnek. A sorrend mindig a sorrend felállításával kezdődik.
Így tehát kezdjük meg a sorrend felállításával. A sorrend felállításának első lépése a sorrend fogalmának tisztázása. A sorrrend valami olyasmi elképzelés, ami a jelenségeket egymás utáni sorrendjébe teszi. A sorrend szabálya lehet kronológiai, alkotó, fontossági, random és személyes prioritás alapú. A jelenlegi sorrendiség szabálya személyes prioritás. Úgy gondolom, hogy tisztázzuk a rend és a káosz viszonyát, érdemes egy olyan sorrendet felállítani, ami könnyebb információ feldolgozást ajánl. Persze azt is tudjuk, hogy teljesen nem tudunk megfelelni mindenki számára egy elfogadható sorrendű információs halmazzal. Ezért is a jelenlegi sorrend szabálya a személyes prioritás. A random azért sem megfelelő ide, mert az túl kusza. Egy jegyzet. Ám sok személynek pont a mystery az, ami fontossági. Tehát értjük, hogy a fontossági sorrend, mindig azzal foglalkozik, ami nehezen érthető, esetleg több interpretációja is lehet. Az alkotói sorrend akkor áll be, amikor legalább három fontossági sorrend keres egy közös sorrendet. A kronológiai sorrendet az Idő diktálja. Ennek kifejtésére most nem jut energiánk.
Arra, hogy válaszoljunk a 'mi a káosz' kérdésre, fontos, hogy legyen némi fogalmunk a többiről. Ezeket később ugyanilyen módszerrel megvizsgáljuk a már új eredményekkel. Ezzel a kis szösszenettel.
A káosz valami olyasmi, ami először ezzel kezd s nem abból, ami feljebb van írva. Ez a természete. Számára a sorrend nem fontos. Az csak akadályoztatná őt abban, amit csinál. S nem 'A káosz valami olyasmi, ami először ezzel kezd s nem abból, ami feljebb
van írva. Számára a sorrend nem fontos. Az csak
akadályoztatná őt abban, amit csinál. Ez a természete.'
Látjuk tehát, hogy a káosz valami olyasmi, ami nem tartja be a sorrendiséget. Ami, nem tesz eleget a rend alapvető építőkövének teljesen idegen lehet a rend számára. Tehát a káosz valami olyasmi, ami idegen a rendnek. Ez az idegen valami nem kedveli a rendet. A rend egy sorrendet állít fel benne, ráveszi őt, hogy valami olyasmit érjenek el, amiben mindennek meg van a helye és ideje.
-Ebből a szemszögből úgy tűnik, hogy a káosz jobban reprezentálja az abszolút szabadságot, mint a rend.
Az ami abszolút szabad, azt csinál amit akar és amikor akarja legtöbbünkben érdekes reakciót váltana ki. Valami olyasmi lenne ez a teremtmény, amin soha nem tudunk kiigazodni. Amin nem tudunk kiigazodni, az számunkra fontos vagy teljesen irreleváns lesz. Szimplán azért mert az észlelő személyes prioritásába nem tartozik bele a káosz vizsgálata. Az az észlelő, aki vizsgálja, számára a káosz vizsgálata egy fontossági sorrend az létezésében.
Ebből feltételezhetjük, hogy a blogon szereplő microrandom bejegyzések egyfajta káosznak a jelenségei. Akik közelebbről vizsgálják a káosz természetét azonban tudják, hogy ezek a microrandom bejegyzésekben van rendiség, csak éppen nem az, ami az észlelők által széles körben elfogadható rendiség.
Ebből kikövetkeztetjük, hogy van olyan, hogy abszolút káosz és annak ötvözetei a renddel. Ezeket nevezzük el személyes rendnek. Abból az okból, hogy ez mindenképpen valami olyasmi, ami személyes. Mindig egy személyhez köthető, hisz az ő sorrendiségét csak ő tudhatja és olyan észlelők, akik be vannak avatva az ő sorrendiségébe. Azt is beláthatjuk, hogy ez nem lehet személyes káosz, hisz van benne rendiség. Így megmaradhatunk személyes rendnek, ami alacsonyabb rendű mint a rend.
A káosz valami olyasmi, ami kapcsolatban van a renddel. Vannak olyan részeik, amik érintkeznek egymással. Nagyon furcsa, bizarr, érdekfeszítő és bosszantó valamiket alkotnak. Abban az esetben, ha halmazokban gondolkodunk, akkor a káosz halmaz és rend halmaz közös terét elnevezhetjük kaotikus rendnek vagy rendszerű káosznak. Ezek a közös halmazterületen két rendileg kisebb beosztású elképzelés.
Feltételezhetjük, hogy a kaotikus rend valami olyasmi, aminek az alapja a rend. Amarra terjeszkedik rá a káosz. Ennek tükörképe a rendszerű káosz, amikor egy meglévő káoszra terjeszkedik rá a rend. Tehát nem csak a rend tud a káoszra rátelepedni, hanem a káosz a rendre is. A káosz, amikor rátelepszik a rendre akkor figyelhető meg, amikor egy észlelő személyisége az addigi sorrendjét megváltoztatva inkább egyre mélyebben a saját sorrendiségébe rohan míg végül esetenként eléri az abszolút káoszt. Az elmebajt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése